W czasie trwających upałów warto przestrzegać paru ważnych kroków. Pamiętajmy o tym, że temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Latem, gdy na dworze jest upał, nie zawsze łatwo jest utrzymać taką temperaturę mieszkania. Jeśli nie stać cię na klimatyzację to warto zaopatrzyć się w wiatrak, nawilżacz powietrza lub po prostu wietrzyć mieszkanie oraz je zaciemnić.

Wiatraki obniżą temperaturę

Dzięki temu urządzeniu w najszybszy sposób obniżymy odczuwalną temperaturę. Przy użytkowaniu wiatraka musimy jednak uważać na jego silny strumień, który często powoduje przeziębienie, ból głowy lub zapalenie ucha. Warto więc nie siadać zbyt blisko działającego wiatraka.

Otwieramy drzwi i ona

Mieszkanie wietrzymy tylko i wyłącznie z samego rana, gdy słońce nie jest jeszcze wysoko lub późnym wieczorem, gdy zajdzie. Pod żadnym pozorem nie wietrzmy mieszkania, otwierając okna i drzwi w ciągu dnia. W ten sposób wpuszczamy do domu gorące powietrze, a właśnie tego chcemy uniknąć. Warto natomiast zostawić otwarte drzwi od wszystkich pokoi dzięki temu uzyskamy cyrkulację powietrza.

Mieszkanie od strony południowej warto zaciemnić

Jeśli większość okien w twoim mieszkaniu usytuowana jest na południową stronę, to warto wyposażyć okna w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, zasłony lub żaluzje. Ważne, aby zasłony lub wewnętrzne rolety były wykonane z jasnego materiału.

Nawilżenie, czyli łatwiejsze oddychanie

Odczuwalną ulgę w pomieszczeniu przyniesie nam nawilżanie powietrza. Dzięki niemu w upalny dzień będzie nam dużo łatwiej oddychać. Zmocz ręczniki lub prześcieradła zimną wodą, a następnie rozwieś je na kaloryferach.

Jeśli wiatrak, nawilżenie, zaciemnienie oraz wietrzenie mieszkania pomogło, ale nie na, tyle że czujesz się komfortowo, to skorzystaj z chłodnej kąpieli w wannie lub pod natryskiem. Jest to najlepsza opcja, aby obniżyć temperaturę naszego ciała a tym samym dostarczyć ukojenie.