Przed podjęciem decyzji o zakupie kominka, należy dokładnie przemyśleć ten krok, albowiem jest to inwestycja na wiele lat. Dzięki wyborowi dobrego kominka Twój komfort na pewno będzie stał na znacznie wyższym poziomie niż dotychczas. Na co jednak zwrócić uwagę przed zakupem tego sprzętu?

Funkcje kominka i najważniejsze informacje na jego temat

Kominki służą do ogrzewania pomieszczeń, lecz obecnie ich funkcja może być również dekoracyjna. Wiele osób decyduje się na instalację kominka, który będzie rozpalany okazjonalnie, a jego głównym zadaniem będzie uatrakcyjnianie wizualne wnętrza. Kominki montuje się także w mieszkaniach w blokach, co oznacza, że pierwszy krok przy wyborze kominka to określenie jego nadrzędnej funkcji. Funkcja kominka wpływa na wybór właściwego wkładu lub kasety. Trzeba na wstępie zastanowić się, jak długo chcemy, aby kominek palił się po jednorazowym dołożeniu drewna. Pamiętaj o tym, że da się wyróżnić trzy kategorie: dekoracyjne urządzenia bez określonego czasu palenia, urządzenia z utrzymaniem żaru poniżej 10 godzin oraz te utrzymujące żar przez ponad 10 godzin. Jeśli kominek ma ogrzewać całe gospodarstwo domowe, to najlepiej wybrać urządzenie z kategorii utrzymującej żar przez minimum 10 godzin, gdyż produkty te są uznawane za synonim najwyższej jakości. W przypadku kominków pełniących głównie funkcję dekoracyjną, warto zdecydować się na urządzenia ze znacznie krótszym czasem palenia. Jeśli szukasz dobrego i estetycznego kominka, to wejdź na stronę: https://www.komineo.pl/. Bez problemu znajdziesz tam idealny produkt dla siebie.

Jaki kominek wybrać dla siebie?

Jednym z najważniejszych elementów każdego kominka jest jego front, który może być zarówno prosty, jak i nowoczesny bądź stylizowany na różne epoki. Portale kominkowe tworzy się z różnych materiałów, aczkolwiek marmur jest uważany za najbardziej szlachetny, ponieważ ma wiele zalet. Marmurowy portal kominkowy dodaje wnętrzu szykowności i wyjątkowego charakteru. Stylizowane portale z marmuru w stylu rokoka, baroku czy wariancie antycznym doskonale pasują zarówno do tradycyjnych, jak i awangardowych aranżacji. Podczas zakupu kominka obligatoryjnie trzeba również zwrócić uwagę na sprawność wkładu lub kasety, która powinna wynosić co najmniej 70%, temperaturę spalin do 400°C, średnie zużycie paliwa, a także dokładną moc kominka. Nie można zapomnieć o tym, że ważny jest także rozmiar paleniska, łatwość otwierania drzwiczek czy mechanizm zbierania popiołu. Przeanalizowanie tych aspektów sprawi, że dokonanie trafionego wyboru będzie o wiele łatwiejsze.

Najciekawsze rodzaje kominków – na te urządzenia warto postawić!

Szukając idealnego kominka dla siebie, warto wiedzieć, że bardzo ważny jest wybór między kominkiem z nadmuchem a kominkiem z płaszczem wodnym. Kominek z nadmuchem działa dzięki systemowi DGP, który umożliwia dystrybucję gorącego powietrza do różnych pomieszczeń. Z kolei kominek z płaszczem wodnym odpowiada za podgrzewanie wody, która zasila instalację centralnego ogrzewania, co czyni go wyśmienitym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Wybór idealnego produktu zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić kominek w warunkach domowych. Wybór kominka do mieszkania w bloku jest nieco łatwiejszy. W tym przypadku biokominki to świetna alternatywa dla tradycyjnych kominków, które można zamontować również w domu. Biokominki nie wydzielają dymu, co wyklucza konieczność posiadania instalacji kominowej. Co więcej, nie wymagają one żadnych pozwoleń budowlanych ani administracyjnych. Biokominek oddaje całą energię do otoczenia, co powinno mocno pomóc w zniwelowaniu rachunków za ogrzewanie.