Drewniane okna powróciły do łask kilka lat temu. Konsumenci zaczęli doceniać ich naturalny wygląd. Jednak ich wysoka cena sprawiła, że nie każdy mógł pozwolić sobie na ich zakup. Alternatywą dla nich stały się okna wykonane z tworzywa sztucznego. Która z tych propozycji jest lepsza? Warto przyjrzeć się tej stolarce okiennej, aby móc podjąć dobry wybór, którego cena zakupu będzie w stanie zwrócić się przez wszystkie lata użytkowania.

Ile kosztują dobrej jakości okna do domu?

Wiele osób przyznaje, że decydującą kwestią jest cena zakupu. Wszyscy mówią, że okna z ramami wykonanymi z drewna są droższe. To fakt, że cena jest wyższa, a do tego należy doliczyć koszta związane z kosztami ich utrzymania. Tj. chodzi o regularne wykonywanie prac konserwacyjnych, dzięki czemu okna tak szybko się nie niszczą i zachowują wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. Okna plastikowe, które można obejrzeć na stronie https://www.oknanaleczowska.pl/, są tańsze. Aczkolwiek, jeżeli ktoś dokona porównania pomiędzy oknami drewnianymi i plastikowymi, może zobaczyć, że różnica w cenie nie jest tak duża. Z reguły bywa tak, że drewniana stolarka okienna jest z reguły droższa o jakieś 10-15%.

Estetyczne okna w domu

Nie można zaprzeczać, ale estetyka okien ma duży wpływ na ich wybór. Drewniane okna przodują i pod względem wyglądu zawsze ocenia się je bardzo wysoko. Szczególnie jeżeli mowa jest o tych oknach, które mają transparentną powłokę. Ich wykonanie jest w stanie podkreślić naturalny wygląd i słoje świadczące i wieku drewna, z jakiego ramy zostały wykonane. To fakt, że istnieje możliwość zakupienia plastikowych okien ze specjalną okleiną, która imituje drewno. Jednak nie do końca jest ona w stanie uchwycić piękno drewnianych okien, które na dodatek ocieplają klimat panujący w domu. Obydwie propozycje można dopasować do nowoczesnych i tradycyjnych wystrojów wnętrz.

Wytrzymałe okna drewniane i plastikowe

Z pewnością trzeba zwrócić uwagę także na wytrzymałość nowych okien w domu. Mówi się, że okna plastikowe nie są w stanie poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Jest to błędne myślenie, ponieważ na dworze musiałyby być bardzo ciepło (co obecnie nie jest możliwe nawet przy globalnym ociepleniu), aby plastik zaczął się topić. Jedynym ich minusem jest to, że długa ekspozycja na promienie słoneczne może prowadzić do żółknięcia plastiku. Drewno nie traci swojej barwy. Szczególnie jeżeli będą one regularnie konserwowane odpowiednim środkiem do impregnacji. Do tego doskonale radzą sobie z wysokimi temperaturami.

Co należy jeszcze wiedzieć o oknach?

Decydując się na wybór okien z Lublina, należy pamiętać także o konieczności ich czyszczenia. Okna wykonane z tworzywa sztucznego można myć przy pomocy dedykowanych preparatów, które bez trudu można otrzymać w sklepach stacjonarnych i internetowych. Podobnie jest z oknami drewnianymi. Przy czym do ramy należy używać odpowiednich środków przeznaczonych do drewna, aby struktura nie została uszkodzona od zewnątrz. Niestety, ale prace pielęgnacyjne przy oknach drewnianych zajmują większą ilość czasu. Okna plastikowe czyści się zdecydowanie szybciej.

Okna w dzisiejszych czasach kupuje się raz w życiu. Tak wysoka bowiem jest ich trwałość. Z pewnością należy rozważyć indywidualne preferencje, wybierając okna dla domu. Należy także uwzględnić posiadane finanse, aby zakup okien nie stanowił dużego obciążenia dla domowego budżetu. Należy także upewnić się, jakie potrzebne są rozmiary okien, aby móc je odpowiednio dopasować.