Dziś często spotykamy się z fuzją stylów w aranżacji wnętrz i architekturze, ale gdy odwiedzamy dom w Europie lub Azji, często nadal widzimy historyczne i kulturowe cechy szczególne. Jakie są niektóre z najbardziej popularnych stylów na tych dwóch kontynentach i jakie są różnice i podobieństwa?

Skrajny minimalizm

Miłośnicy skrajnie minimalistycznych aranżacji wnętrz polubią wnętrza w stylu japońskim. Ten sposób dekorowania istnieje już od średniowiecza. Wejścia są zazwyczaj zaprojektowane przez drzwi przesuwne. Kolory są zazwyczaj naturalne i stonowane: jasne drewno połączone z czernią i bielą, odcieniami piasku i zieleni. Jest bardzo mało dekoracji i mebli. Stoliki są niskie, a ludzie zazwyczaj siedzą na podłodze.

Wszystko wykonane jest z naturalnych materiałów takich jak bambus, drewno i rattan. Na podłodze często można spotkać maty ze słomy ryżowej. Asymetria jest ważną cechą japońskiego wzornictwa. Można na przykład zauważyć inną liczbę i położenie półek. Pomieszczenia często podzielone są cienką ścianką z papieru ryżowego na drewnianej ramie. Więcej o stylu japońskim dowiesz się tutaj.

Podczas gdy minimalistyczny wystrój wnętrz jest popularny od wieków w Japonii, Europa dopiero niedawno przyjęła ten styl urządzania domu. Skandynawski czy nordycki minimalizm wygląda jednak zupełnie inaczej niż jego japońska odmiana. Ta estetyka istnieje od dziesięcioleci w Szwecji, Danii, Norwegii i reszcie regionu, ale dopiero niedawno stała się popularna.

Ten styl aranżacji wnętrz charakteryzuje się dużą ilością światła i poczuciem przestronności, co pomaga w walce z długimi, ciemnymi nordyckimi zimami. Stosowanie są miękkie, stonowane kolory, takie jak pastele. Pokoje są niezagracone i funkcjonalne, ale mebli jest więcej niż w domu w stylu japońskim.

Ekstrawagancki wystrój

Z kolei wnętrza w stylu chińskim są raczej maksymalistyczne. Domy te mają tendencję do żywych kolorów, zwłaszcza czerwonego, ponieważ uważa się, że przynosi szczęście, ale także żółtego i zielonego. Istotną rolę odgrywają tu elementy feng shui – ogień, woda, ziemia i powietrze.

Istnieją różne możliwości dekoracji, takie jak obrazy i tapety z motywami roślinnymi lub kwiatowymi oraz ozdoby z kamienia naturalnego. Przed oknami znajdują się bambusowe żaluzje. Krzesła są rzeźbione z ciemnego drewna z ręcznie malowanymi detalami i lakierowanymi na wysoki połysk powierzchniami. Na stole stoją porcelanowe filiżanki z jaśminową herbatą.

Więcej znaczy więcej

Dalej na zachód w Azji można spotkać wzory bliskowschodnie lub arabskie, które również charakteryzują się luksusowym stylem. Domy te często mają wysokie łuki i zewnętrzne dziedzińce, a także duże pomieszczenia o jasnych kolorach. Na podłogach bardziej zamożnych rezydencji można znaleźć marmurowe kamienie i grube perskie dywany.

Aksamitne zasłony blokują światło słoneczne. Na ścianach widać arabską kaligrafię, a z sufitu zwisają kryształowe żyrandole w jasnych kolorach. P

Tradycyjny barokowy wystrój domu to prawdopodobnie najbardziej maksymalistyczny styl aranżacji wnętrz, jaki można znaleźć w Europie. Ten luksusowy styl, który wywodzi się z Włoch, po renesansie stał się popularny na całym kontynencie. Można go podziwiać na przykład w Pałacu w Wersalu. Występuje w nim dużo ciemnej czerwieni, zieleni i złota, a także znany jest z pozłacanych ram, użycia kolorowego marmuru, witraży, malowanych sufitów i skręconych kolumn.